Media społecznościowe – co widzi użytkownik (bańki informacyjne)

Media społecznościowe – jest to serwis umożliwiający szybką wymianę informacji i gromadzący użytkowników o podobnych zainteresowaniach czy poglądach. Tworzą swego rodzaju nową erę- nowy świat, który umożliwia nam kontakt z innymi ludźmi w każdym momencie oraz w każdym miejscu na świecie.  

Media społecznościowe (social media) to m.in. blogi, fora dyskusyjne, platformy do udostępniania zdjęć czy strony, na których można umieścić opinie produktów bądź usług. Służą do publikowania i wymieniania się nowymi informacjami, poglądami itp. Łatwo jest się domyślić, że stanowią dość sporą część w naszym życiu- jest to nasza codzienność. W erze social mediów popularność zyskały pojęcia bezpośrednio związane z nimi m.in. (bańki informacyjne czy fake newsy).  

Bańki informacyjne- serwują użytkownikom informacje, które wcześniej zostały przefiltrowane i dopasowane do ich preferencji.  

Media społecznościowe, wyszukiwarki- algorytmy służą za podporządkowanie treści w Internecie.  

Algorytmy podsuwają treści podobne, a ukrywają sprzeczne. W konsekwencji każdy z nas zyskuje dostęp do innej puli informacji, które zostały dla niego dopasowane. Kiedy rośnie aktywność użytkownika w Internecie, to bańka stworzona z różnego rodzaju filtrów rozwija się i oddala go od ludzi funkcjonujących w zupełnie innych przestrzeniach. Innymi słowy oznacza to, że docierają do nas tylko takie informacje, które odpowiednie algorytmy określiły jako zbieżne z naszym światopoglądem oraz zainteresowaniami 

Negatywne skutki baniek informacyjnych: 

 • Nasza wiedza staje się bardzo ograniczona 
 • Będąc otoczeni informacjami publikowanymi przez media oraz wypowiedziami znajomych, które są zgodne z naszymi osobistymi poglądami, nabieramy złudnego przekonania, że to jedyne słuszne stanowisko w sprawie. 
 • Wiele informacji nie dociera do nas  
 • Negatywny wpływ baniek na demokrację 
 • Brak kontrastowych opinii radykalizuje poglądy i zawęża pole widzenia 

Jak wydostać się z bańki informacyjnej: 

 • Pierwszym krokiem powinna być dywersyfikacja źródeł, z których czerpiemy informacje. 
 • Drugim krokiem będzie korzystanie z kilku różnych wyszukiwarek internetowych, a w szczególności takich, które nie personalizują wyników wyszukiwania. 
 • Trzecim krokiem jest nabycie umiejętności właściwej oceny wiarygodności źródeł. 

Warto skorzystać także ze szkoleń lub samodzielnie rozwijać zdolności krytycznego myślenia oraz komunikacji interpersonalnej. Zjawiska bańki informacyjnej nie sposób całkowicie wyeliminować. Można jednak z nim walczyć, ucząc się świadomego korzystania z Internetu oraz pracując nad własnymi kompetencjami. 

Warto wiedzieć, że Jednym z większych portali, który zamyka nas w bańce informacyjnej jest między innymi facebook. Sam Facebook, Centrum Pomocy oznajmił: ,,Zdarzenia wyświetlane w aktualnościach są dobierane na podstawie Twoich połączeń oraz aktywności na Facebooku. Dzięki temu możesz zobaczyć więcej zdarzeń o interesującej Cię tematyce lub pochodzących od znajomych, z którymi najczęściej się kontaktujesz. Liczba polubień i komentarzy do danego posta oraz typ zdarzenia (np. zdjęcie, film, zmiana statusu) również ma wpływ na to, czy zobaczysz to zdarzenie w swoich aktualnościach” 

Jest to wyjaśnienie bardzo ogólne, niedotykające w żaden sposób składowych algorytmu EdgeRank. 

 • stopień powiązania (Affinity Score), wrażający intensywność relacji między użytkownikami; przykładowo: częste „lajkowanie”, komentowanie, udostępnianie czy tagowanie jakieś osoby skutkuje wysokim stopniem powiązania, a w efekcie – częstszym wyświetlaniem zdarzeń tej osoby na tablicy aktywności, 
 • wagę interakcji (Edge Weight), określającą wartość określonej akcji – w ten sposób „lajk” jest mniej wartościowy od komentarza, a komentarz od udostępnienia jakiejś treści; przykładowo: udostępnianie zdarzeń jakiegoś innego użytkownika sprawi, że jego aktywność częściej będzie wyświetlać się w moim newsfeedzie, niż gdybym jedynie lubił te zdarzenia (ponieważ udostępnienie ma wyższą wagę interakcji niż „lajk”), 
 • czas (Time Decay), czyli to, jak długo osoba egzystuje na Facebooku; zmienna ta premiuje nowsze zdarzenia, a deprecjonuje starsze – najprościej rzecz ujmując: aktualności starsze wypierane są przez nowsze, a w newsfeedzie użytkownika pierwszeństwo mają te najświeższe 

Algorytm filtrowania treści Facebooka stale ewoluuje, np. nie mierzy już wyłącznie poziomu indywidualnych interakcji między użytkownikami, ale także bierze pod uwagę tzw. globalne interakcje. Niemniej sama idea mechanizmu pozostaje niezmienna. Algorytm ma dbać o to, aby nie przytłoczyć użytkownika nadmiarem informacji, samodzielnie przy tym i arbitralnie decydując, które treści zostaną wyświetlone w serwisie do jego wiadomości, a które nie. 

W jaki sposób ograniczyć szkodliwość filter bubble na facebooku? 

 • Zmienić opcję filtrowania wyświetlanych zdarzeń w newsfeedzie z „najciekawsze” na „najnowsze” Daje to wrażenie większego porządku i oznacza prostsze kryterium segregowania treści, 
 • Wybrać opcję „otrzymuj powiadomienia” w przypadku najbardziej wartościowych stron lub osób, na których aktualnościach najbardziej nam zależy. Wówczas można mieć pewność, że informacje udostępniane przez daną osobę lub organizację obligatoryjnie wyświetlą się na naszej tablicy aktualności – niezależnie od mechanizmu filtrowania treści 
 • Można dokonać sortowania i klasyfikacji stron oraz znajomych wg ich ważności dla nas, przypisując specjalne etykiety ważności oraz tworząc spersonalizowane zakładki dla śledzonych przez nas stron. Stanowi to formę dodatkowych filtrów treści. 

Mimo swej skuteczności są to jednak rozwiązania szczegółowe i działające w indywidualnym zakresie. Z perspektywy makro, czyli całego społeczeństwa, kluczem do ograniczenia negatywnego wpływu filter bubble jest transparentność. 

Netografia:

 • https://ikm.gda.pl/wp-content/uploads/2020/05/DIME_banka_info.pdf
 • https://core.ac.uk/download/pdf/185611897.pdf
 • https://www.doradcawbiznesie.pl/czym-jest-banka-informacyjna-czyli-ograniczony-dostep-do-nieograniczonych-informacji/
 • https://alogic.pl/blog/banka-informacyjna-czym-jest-i-jakie-zagrozenia-ze-soba-niesie
 • https://wethecrowd.pl/facebook-banka-informacyjna

Dodaj komentarz