“Fake newsy” – środki zaradcze

Nasza zdolność do podejmowania decyzji zależy głównie od rodzaju informacji, które konsumujemy; nasz światopogląd kształtuje się na podstawie przetwarzanych przez nas danych. Jest coraz więcej dowodów na to, że konsumenci absurdalnie reagowali na wiadomości, które później okazały się fałszywe.

Media społecznościowe są liderem w rozpowszechnianiu fake newsów. Należy mieć na uwadze, że rozpowszechniane nie muszą być wyłącznie przez użytkowników mediów społecznościowych, ale również przez boty, czyli rozwiązania technologiczne. W głównej mierze używają ich politycy oraz dziennikarze. Najczęściej spotykanym typem fake newsa jest clickbait, który w nieuczciwy sposób przyciąga czytelników swoim tytułem w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Przykłady fake newsów w Internecie:

 • Wideo huraganu Dorian na Bahamach – wideo to pochodziło z wcześniejszego okresu, nie było nagraniem huraganu Dorian.  Fałszywa informacja została udostępniona setki tysiące razy.
 • Śmierć Sylvestra Stallone – w 2018 roku w lutym w mediach pojawiła się tragiczna wiadomość, która mówiła, że Sylvester Stallone zmarł po długiej walce z rakiem. Wiadomość ta okazała się fake newsem. Miliony osób powieliło tę informację w social media.
 • Popularnym fake newsem jest często udostępniana informacja nt. sieci 5G i jej potencjalnego rozprzestrzeniania koronawirusa. WHO szybko zdementowało tę plotkę.

Każdy powinien wiedzieć, jak należy się przed fake newsami bronić:

 • Edukuj siebie i innych.
 • Zanim coś rozpowszechnisz, wyrabiaj w sobie nawyk weryfikacji informacji, sprawdzaj kto jest autorem treści, kiedy one powstały, w jakim celu, czy istnieją inne profile, zdjęcia, filmy, które mogą potwierdzić te informacje.
 • Walcz z uprzedzeniami. Przeglądanie i tworzenie blogów, filmów wideo, tweetów i innych jednostek danych stało się tak tanie i łatwe, że rynek jest zalany fake newsami. Nie potrafiąc przetworzyć całego nadmiaru informacji pozwalamy naszym uprzedzeniom decydować, na co powinniśmy zwrócić uwagę. Te skróty myślowe wpływają na to, jakie informacje znajdujemy, zapamiętujemy oraz powielamy w szkodliwy dla naszego otoczenia sposób.

Środki zaradcze – algorytmy uczenia maszynowego

Algorytmy są częścią tego, co rozpowszechnia fałszywe wiadomości. Na szczęście istnieje wiele technik obliczeniowych, które można wykorzystać do oznaczenia niektórych artykułów jako fałszywych na podstawie ich zawartości tekstowej. Większość z tych technik wykorzystuje witryny internetowe służące do weryfikacji faktów, takie jak „PolitiFact” i „Snopes”. Istnieje wiele repozytoriów utrzymywanych przez badaczy, które zawierają listy stron internetowych zidentyfikowanych jako niejednoznaczne i fałszywe. Jednak problem z tymi zasobami polega na tym, że do identyfikowania artykułów/witryn internetowych jako fałszywych wymagana jest specjalistyczna wiedza.

Wiadomości publikowane w Internecie w nieustrukturyzowanym formacie (takie jak artykuły, filmy i nagrania audio) są stosunkowo trudne do wykrycia i sklasyfikowania, ponieważ wymaga to wyłącznie ludzkiej wiedzy. Jednak techniki obliczeniowe, takie jak przetwarzanie języka naturalnego (NLP), mogą być wykorzystywane do wykrywania anomalii, które oddzielają artykuł tekstowy, który ma charakter zwodniczy, od artykułów opartych na faktach.

Inne techniki obejmują analizę propagacji fałszywych wiadomości w porównaniu z prawdziwymi wiadomościami. Mówiąc dokładniej, podejście to analizuje, w jaki sposób artykuł z fałszywymi wiadomościami propaguje się w sieci inaczej niż zawierający prawdziwe inforamcje artykuł.

Bardziej hybrydowe podejście ma zastosowanie do analizy społecznych reakcji na artykuł, wraz z badaniem cech tekstu w celu wykrycia, czy artykuł ma charakter zwodniczy, czy nie.

Środki zaradcze – ograniczenie zysków

Kolejnym ze sposobów powstrzymania powstawania fałszywych wiadomości byłoby wyeliminowanie bodźców finansowych, które sprawiają, że fałszywe wiadomości są opłacalne.
W 2020 roku Google i Facebook ogłosili działania mające na celu ograniczenie reklam zawierających fake newsy. Należy jednak mieć na uwadze, że autorzy fałszywych wiadomości szybko dostosowują się do zmian reguł platform.

Bibliografia:

 1. Hadasz A., „TOP 12 Fake Newsów WRZESIEŃ 2019. Te informacje obiegły polski internet, były fałszywe. Sprawdź, czy dałeś się oszukać.” [dostęp: 01.09.2019]
 2. Lipiński Ł.,  „JAK CZYTAĆ W ERZE FAKE NEWS”, [dostęp: 05.08.2018]
 3. Konkret24, TVN Meteo (2019) Nie, to nie jest nagranie huraganu Dorian. To tylko animacja przerobionego zdjęcia.
 4. Higgings N. (2020) Information Overload Helps Fake News Spread, and Social Media Knows It
 5. BBC (2021) What’s so bad about fake news?
 6. Iftikhar A., Muhammad Y., Suhali Y., Muhammad O. A., „Fake News Detection Using Machine Learning Ensemble Methods”, https://www.hindawi.com/journals/complexity/2020/8885861/, [dostęp: 17.09.2020]

Dodaj komentarz