Zasady korzystania z Internetu

Chcemy podzielić się kilkoma bardzo ważnymi wskazówkami, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu!

Przyjrzyjmy się więc 10 najważniejszym wskazówkom dotyczącym bezpieczeństwa w Internecie.

1. Weryfikuj informacje

Łatwo jest zgubić się w zalewie informacji online, z którymi mamy do czynienia każdego dnia. Jeśli znajdziesz coś wątpliwego, przeprowadź własne dochodzenie, aby dowiedzieć się prawdy. Wiarygodne strony internetowe powinny zawierać odnośniki do oryginalnego źródła informacji. Podejrzane strony nie będą oferować żadnych odnośników.

2. Przechowuj poufne dane w trybie offline

Cyberprzestępcy nie uzyskają dostępu do twoich informacji, jeśli nie będzie można ich znaleźć w Internecie. Dlatego przechowywanie ważnych dokumentów w trybie offline jest najlepszym sposobem ich ochrony. Ponadto zachęcamy do szyfrowanie newralgicznych plików.

3. Rejestruj się tylko w wiarygodnych witrynach

Najlepszą praktyką jest rejestracja tylko w wiarygodnych witrynach. Jednak skąd mamy wiedzieć, czy witryna jest wiarygodna? Najpierw spójrz na pasek adresu URL: powinien mieć na początku małą kłódkę – oznacza to, że połączenie jest szyfrowane.

Po drugie, przejrzyj wygląd i sposób działania witryny internetowej. Poniżej znajduje się kilka kryteriów wskazujących, czy witryna jest bezpieczna w użyciu: 

  • strony wyglądają schludnie i są wolne od błędów
  • wszystkie obrazy są prawidłowo dopasowane do szerokości ekranu – responsywne
  • reklamy nie przesłaniają głównych treści

4. Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego

Aby zapewnić Twojemu kontu dodatkową ochronę, korzystaj z uwierzytelnienia 2FA lub uwierzytelniania dwuskładnikowego. Kiedy logujesz się na swoje konto z 2FA, musisz nie tylko podać poprawne hasło, ale także dodatkowy kod wygenerowany wcześniej lub przesłany na Twoje urządzenie. Jeśli ktoś pozyska hasło do Twojego konta, nie będzie mógł uzyskać dostępu do Twojego profilu bez wprowadzenia tego dodatkowego kodu.

5. Unikaj podejrzanych linków

Istnieje pewien rodzaj treści online, których należy unikać: podejrzane linki z niezaufanych źródeł, wiadomości SPAM, przynęty na kliknięcie, quizy online, nagłówki tabloidów, „bezpłatne” oferty lub niechciane reklamy. Treści te są łatwe do rozpoznania: wszystkie one będą zachęcać do kliknięcia lub otwarcia. 

6. Aktualizuj urządzenia

Ważne jest, aby używać najnowszych wersji systemów operacyjnych i aplikacji. Zwłaszcza jeśli te aplikacje zawierają informacje wrażliwe tj. np. płatności, stan zdrowia. Programiści nieustannie pracują nad bezpieczeństwem produktów, monitorując najnowsze zagrożenia i w przypadku luk w zabezpieczeniach wdrażają stosowne poprawki.

7. Uważaj na darmowe pliki

Bezpłatne pliki do pobrania i usługi online to najczęstsze źródła problemów związanych z bezpieczeństwem w Internecie. Jeśli zdecydujesz się na bezpłatne rozwiązanie, upewnij się, że cieszy się ono wiarygodną reputacją.

8. Uważaj na darmowe Wi-Fi

Korzystanie z bezpłatnego Wi-Fi nie zawsze jest bezpieczne, ale czasami musimy pilnie połączyć się z Internetem. Pamiętaj, aby unikać logowania do swoich kont bankowych lub dokonywania zakupów przez bezpłatne Wi-Fi.

9. Zabezpiecz swoje połączenie internetowe za pomocą VPN

Sieci VPN szyfrują wszystkie dane wysyłane przez Internet. Gdy masz połączenie z serwerem VPN, cały Twój ruch internetowy jest szyfrowany. Oznacza to, że nikt nie może zobaczyć, co robisz online.

10. Używaj silnych haseł

Używanie silnych, unikalnych haseł zapewnia dobrą ochronę online. Silne hasła powinny mieć co najmniej 12 symboli, zawierać kombinację liter (wielkich i małych), cyfr i znaków alfanumerycznych. 

Źródła:

  1. https://clario.co/blog/top-internet-safety-rules/
  2. https://learnenglishteens.britishcouncil.org/uk-now/video-uk/online-safety-tips
  3. https://us.norton.com/internetsecurity-kids-safety-stop-stressing-10-internet-safety-rules-to-help-keep-your-family-safe-online.html

Dodaj komentarz